Pelvimed – fizjoterapia uroginekologiczna

Home Pelvimed – fizjoterapia uroginekologiczna

Oferujemy poradę fizjoterapeutyczną oraz terapię indywidualną kobietom w schorzeniach dna miednicy oraz kobietom w czasie ciąży i połogu.

Do schorzeń dna miednicy zaliczamy m.in:
– wysiłkowe/naglące nietrzymanie moczu,
– pęcherz nadreaktywny,
– obniżanie narządów miednicy mniejszej (cystocele, rectocele, wypadanie macicy)

Do najczęstszych problemów kobiet w ciąży należą bóle mięśni i stawów, bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, bóle w obrębie miednicy, nietrzymanie moczu, bóle głowy oraz migreny, obrzęki kończyn.

W terapii kobiet w ciąży oraz w połogu oferujemy:
– dobór odpowiedniej aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie,
– terapię rozejścia kresy białej mięśnia prostego brzucha,
– mobilizację i rozluźnianie blizny po cesarskim cięciu,
– profilaktykę nietrzymania moczu, obniżania narządów miednicy mniejszej.

Stosujemy nieinwazyjne metody terapeutyczne:

  • masaż,
  • terapia powięziowa,
  • taping,
  • trening indywidualny
Med-Partner Fizjoterapia Uroginekologiczna
Med-Partner Fizjoterapia Uroginekologiczna

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu polega na mimowolnym wycieku moczu  przy  wzroście ciśnienia w jamie brzusznej, to jest podczas wysiłku fizycznego oraz przy kichaniu lub kaszlu. Objawy stopniowo nasilają się wraz z wiekiem. Fizjoterapia w wysiłkowym NTM opiera się na edukowaniu pacjentki w zakresie świadomej aktywacji mięśni dna miednicy oraz wspomagana jest metodami biofeedback. Stosowana jest również u pacjentek po leczeniu operacyjnym – założeniu taśm TVT (beznapięciowa taśma pochwowa), TOT (przezzasłonowa taśma podcewkowa) oraz laseroterpii.

Obniżanie narządów miednicy mniejszej

Obniżanie narządów miednicy mniejszej (cystocele, rectocele, prolaps macicy) polega na stopniowym zniżaniu się macicy do pochwy. Dzieje się tak w wyniku rozluźnienia więzadeł macicznych, a rodzaj oraz nasilenie objawów uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby. Pacjentka odczuwa ciężkość i ucisku w dole brzucha, które ustępują po dłuższym leżeniu. Pojawia się również dyskomfort w obrębie krocza, szczególnie podczas chodzenia. Stosunki płciowe często stają się bolesne lub całkowicie niemożliwe, ból pojawia się także w obrębie okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a ucisk na odbytnicę powoduje zaparcia i problemy z wypróżnianiem. Zaburzenia statyki narządu rodnego często współistnieją z nieotrzymaniem moczu. Fizjoterapia umożliwia poprawę napięcia mięśni i więzadeł w obrębie miednicy, co spowoduje zatrzymanie wyżej wymienionych objawów.

Pęcherz nadreaktywny, nykturia

Zespół pęcherza nadreaktywnego polega na odczuwaniu parcia na mocz i częstym oddawaniu moczu. Jako przyczynę nadreaktwności pęcherza wskazuje się nadreaktywność wypieracza i mimowolnych skurczów pęcherza.

Nykturia polega na wielokrotnym przebudzaniem ze snu z poczuciem pełnego pęcherza i potrzebą oddania moczu. Jest powiązana z zespołem pęcherza nadreaktywnego. Fizjoterapia pozwala na regulację napięcia mięśni dna miednicy oraz zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości.

Fizjoterapia kobiet w ciąży i połogu

Fizjoterapia w ciąży i połogu polega na zwalczaniu najczęstszych dolegliwości pojawiającymi się w tym okresie, to jest bólami mięśni i stawów w obrębie kręgosłupa, miednicy, kończyn dolnych, rwą kulszową, bólami głowy, nietrzymaniem moczu itp.

Rozejście kresy białej

Rozejście kresy białej (rozstęp mięśnia prostego brzucha) polega na rozstępie obu części mięśnia prostego brzucha na boki w wyniku rozciągania się kresy białej w ciąży. Rozejście może dotyczyć zarówno kobiet w ciąży jak i po urodzeniu dziecka. Do konsekwencji rozstępu mięśni brzucha należy pojawianie się przepukliny, zaburzenie postawy ciała oraz przewlekłych bólów okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Prawidłowo dobrane ćwiczenia pomagają w zmniejszeniu rozejścia kresy.

Mobilizacja blizny po cesarskim cięciu oraz episiotomi (nacięciu krocza)

Mobilizacja blizn polega na poprawie elastyczności blizn oraz zapobiega powstawaniu zrostów tkankowych w ich obrębie. Praca z blizną zapobiega również powstawaniu dolegliwości bólowych w jej obrębie.

 

Aktywność kobiet w ciąży i po porodzie

Aktywność fizyczna w ciąży i po porodzie polega na stosowaniu odpowiedniego programu treningowego dla przyszłych mam oraz bezpiecznego powrotu do ćwiczeń po porodzie. Prawidłowo dobrany zestaw ćwiczeń zapobiega powstawaniu wysiłkowego nietrzymania moczu, rozejściu mięśni brzucha oraz różnego rodzaju dolegliwościom związanym z bólami kręgosłupa, kończyn dolnych czy w obrębie miednicy.

Wulwodynia

Wulwodynia polega na odczuwaniu bólu okolicy sromu wywołanego na skutek ucisku, dotyku lub podczas współżycia. To także uczucie otarcia, kłucie, pieczenie, ciągnięcie, ucisk, świąd czy nadwrażliwość wejścia do pochwy. Wulwodynia, u większości kobiet, bierze się z dysfunkcji mięśni dna miednicy w postaci nadmiernego napięcia. Duża grupa mięśni i powięzi w miednicy będąc w stanie nadmiernego napięcia, generuje dolegliwości z przepony miednicy. Zaś ucisk cewki moczowej powoduje skurcze pęcherza moczowego i objawy

zapalenie pęcherza. Fizjoterapia pozwala na obniżenie nadmiernego napięcia mięśni w obrębie miednicy mniejszej.