ul. Leszka Czarnego 4D
3-615 Rzeszów
rejestracja:
798 233 133
sklep:
17 250 26 21
godziny otwarcia:
Pn-Pt 8:30 - 16:30

Rodzaje sprzętu stomijnego

RODZAJE SPRZĘTU STOMIJNEGO

Sprzęt stomijny czyli wszystkie akcesoria potrzebne do zaopatrzenia stomii. Są to przede wszystkim worki stomijne, ale także  kosmetyki, środki pielęgnacyjne i inne akcesoria wykorzystywane w pielęgnacji stomii.

Istnieją dwa rodzaje worków stomijnych: jedno- i dwuczęściowe. Worki jednoczęściowe nakleja się bezpośrednio na brzuch, a płytka jest trwale połączona z workiem, w którym zbiera się kał lub mocz. Sprzęt dwuczęściowy pozwala na wymianę worka bez odklejania płytki. Oba typy worków można nosić pod ubraniem. Worki urostomijne wyposażone są w kranik, umożliwiający spuszczanie moczu z worka do toalety. Worki są wodoodporne, można mieć je założone w czasie kąpieli czy brania prysznica. Worki kolo- i ileostomijne wyposażone są
w filtry odprowadzające gazy i zapobiegające „balonowaniu” worka.

WORKI STOMIJNE – JAKIE WYBRAĆ ?

Istnieją różne rodzaje worków stomijnych, które dobiera się w zależności od utworzonej przetoki.

  • Worki stomijne zamknięte, przeznaczone do użytku jednorazowego zalecane są
    w przypadku kolostomii. Worki te nie mają możliwości opróżnienia, po napełnieniu worek należy zmienić na nowy. Niektóre worki zamknięte zaopatrzone są w filtr, który pomaga redukować nieprzyjemny zapach i zmniejsza ilość gromadzonych gazów.
  • Worki otwarte najczęściej używane są przez pacjentów z ileostomią. Mają specjalne zapięcie na dole, dzięki czemu można je opróżnić i wykorzystać ponownie.
  • Worki urostomijne używane przez pacjentów z urostomią, wyposażone są w kranik, który umożliwia odprowadzanie moczu.

Kluczową rolę w polepszeniu jakości życia pacjenta i eliminowaniu problemów związanych
z podciekaniem pełni przylepiec stomijny (płytka stomijna). Powinien być elastyczny
i współpracujący z nierównościami i fałdami skóry. Powinien też dopasowywać się do ruchów ciała pacjenta i za nimi podążać. Producenci sprzętu stomijnego  proponują wiele rozwiązań, które pomagają odpowiednio zaopatrzyć wyłonioną stomię, dostępne są worki z płaskim przylepcem, z przylepcem wypukłym typu Convex, który jest odpowiedni dla osób z wklęsłą stomią. Dostępny jest również przylepiec, który dedykowany jest dla osób z wypukłym kształtem ciała, z nadwagą, przepukliną lub inna wypukłością wokół stomii.

Oprócz worków stomijnych bardzo ważne w zaopatrzeniu stomii są kosmetyki i akcesoria takie jak: pasta uszczelniająca, puder gojący, pianka do pielęgnacji, żel do ochrony skóry, chusteczki do pielęgnacji skóry, spray do usuwania przylepca, krem przeciwodparzeniowy i inne. Pomocne są również ochronne pierścienie uszczelniające i stabilizujące pasy stomijne.

Przy wyborze sprzętu stomijnego odpowiednio dopasowanego do pacjenta ważna jest ocena kształtu ciała oraz rodzaj stomii. Dobrze dobrany sprzęt pozwoli pacjentowi w spokoju
i poczuciu bezpieczeństwa powracać do codziennych aktywności.

Obecnie na rynku dostępne są wyroby kilku producentów. Med-Partner oferuje sprzęt stomijny firm: Coloplast, Convatec, Dansac, Welland, Salts.

Zapewniamy kompleksowe zaopatrzenie pacjentów stomijnmych. Po więcej informacji zapraszamy na naszą stronę med.-partner.pl lub do kontaktu telefonicznego, tel: 17 250 26 21

Poprzedni wpis: